ÇİFTYILDIZ’IN TARİHÇESİ

İşte, 1955’li yıllarda başlayan ve günümüze uzanan Çiftyıldız başarı ve kalitesinin dönüm noktaları ve bu 60 yıldır süren serüvenin basamakları.

1955

Ülkemizde mermerciliğin henüz yeni başladığı dönemler olan 1950’li yıllarda Bilecik’in Söğüt ilçesinde çiftçilikle uğraşan Yıldız oğulları ailesi Dudaş Yaylası mevkiinde bir hasat döneminde çiftçilik yaptıkları tarlalarının yakınında krom madeni çalışmaktadır. Bu maden de çalışan mühendisler aile büyükleri ile sohbet esnasında tarlalarında bulunan küçük taşların değerli bir doğal taş olan Onyx taşları olduğunu söyler. Bunun üzerine aile büyüğü olan Hacı Ali Osman Yıldız iki oğlu ile birlikte (Eyüp Yıldız ve İsmail Sezer) Somaş AŞ’yi (Söğüt Onyx Mermer Anonim Şirketi) ve Yıldızlar Mermer Sanayi’ni kurarlar.

1965

60’lı yılların ortasına gelindiğinde Onyx Blok ihracatında büyük başarılar elde edilmiş, ülkemizde ihracat rakamların az olduğu bu dönemde Somaş AŞ isminden sıkça söz ettirmiştir. Fotoğrafta dünyanın önde gelen elektronik cihaz üreticisi Blaupunt firmasının ortaklarından Madam Server eşi birlikte onyx işletmesinde blok seçimi yaparlarken görünmekte. Bu ticari ilişki uzun yıllar devam etmiştir.

1966

Bugünkü Çift Yıldız Gurubunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İbrahim Yıldız. 1950’li yıllarda mermerciliğe başlamış olan Yıldızlar Mermer Sanayi’nde 2. Kuşak aile üyelerinden biri olarak (Eyüp Yıldız’ın oğlu) mermer atölyesinde çalışmaya başlar.

1978

Bugünkü Çift Yıldız Gurubunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İbrahim Yıldız. 1950’li yıllarda mermerciliğe başlamış olan Yıldızlar Mermer Sanayi’nde 2. Kuşak aile üyelerinden biri olarak (Eyüp Yıldız’ın oğlu) mermer atölyesinde çalışmaya başlar.

1986

Türkiye’nin ilk doğal taş ocaklarından biri olan Somaş AŞ bu yıllara gelindiğinde yabancı ortaklı bir şirket halini almış ve işletme bilinçsiz kullanım sonucu kaynaklarını hızlı bir şekilde tüketmeye başladığı bu dönemde Çift Yıldız büyük bir yükün altına girerek yabancı ortakların hisselerini satın alarak işletmeyi eski günlerine döndürmüştür. Bu gelişme aynı zamanda Çift Yıldız Mermer Atölyesinin sanayileşme yoluna girmesine sebep olmuş, ismini Çift Yıldız Mermer Fabrikası olarak değiştirmiştir. Aynı yıl şirketimiz ilk ihracatını Finlandiya ülkesine o dönemde henüz 16 yaşında olan ailenin 3. kuşak üyesi Ali Osman Yıldız tarafından gerçekleştirilmiştir.

1992

90’lı yıllarda yurt içi ve yurt dışında yoğun talep alan beyaz mermere olan ilgi Kemalpaşa Beyaz mermerinin çok kısa sürede büyük başarılara ulaşmasına sebep olmuştur. Artan taleplerden dolayı Söğüt Fabrika talebi karşılayamaz hale gelmiş ve işletmeye 14 km uzaklıkta Devecikonak bölgesinde fabrika yatırımına başlamış, çok sürede tamamlamıştır. Aynı yıl yaptığımız yoğun ihracatla şirketimiz Türkiye’nin en çok maden ihracatı yapan ilk 3 firmasından birisi olmuştur.

1993

Bu yıllarda diğer önemli gelişme ise fuar tanıtımlarına başlamış olmamızdır. 1993 yılının Eylül ayına gelindiğinde şirketimiz ilk kez fuara katılmıştır. Bu fuar İzmir Mermerciler Derneği tarafından Yusuf Türkmen Sevgi Yolu üzerinde İzmir 62. Uluslararası Enternasyonal Fuarı içinde düzenlenmiş ve şirketimiz bu fuarda yerli taş kategorisinde en güzel stand ödülü almıştır. Bu küçük fuar bugün İzfaş tarafından düzenlenen dünyanın en büyük 2. mermer fuarı olan Marble’ın temelini oluşturmuştur.

1996

Ülkemizde ardı ardına yaşanan krizlerin sonucunda yurt içi pazarında daralmalar başlamış ve şirketimiz müşterimizin az da olsa ihtiyacı karşılayabilmek, maliyet yüklerini hafifletmek amacı ile müşteriye direk ulaşmanın daha doğru olacağı kanısına varmış, yurt içinde pazarımızın yoğun olduğu bölgelerde depo konumlandırmaya başlamıştır. Bunlardan ilki İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasında açılan depolarımızdır. Sonrasında diğer illerde de depo açılımlarımız devam etmiştir.

1998

Bu yıllarda şirketimiz ilk defa profesyonel anlamda projelere ürün sağlamaya başlamıştır. En önemli projeler arasında Türkiye’nin en yüksek gökdelenleri olan Sabancı Holding İkiz Kuleleri ardından da İşbankası Kuleleri bulunmaktadır. Her iki projede toplam 60.000 m2 civarında Kemalpaşa Beyaz Mermer kullanılmıştır.

2003

Globalleşen dünya ile birlikte gelişen şirketimiz yurt dışındaki müşterilerinin ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek, daha fazla çeşit sunabilmek amacı ile yurt dışında yapılanmaya başlamış, ilk olarak Amerika’nın Houston şehrinde CMS–USA ismi ile dağıtım deposunu açmıştır. İlerleyen yıllarda pazarımızı yoğun olduğu diğer ülkelerde depo açılımlarımız devam etmiştir.

2005

2000’li yılların ortasına gelindiğinde yurtdışı fuar tanıtımlarına önem vermiştir. Grup kendi bünyesinde hızla kurumsal kimliğini kazanmaya başlamış, bu dönemde yapılan show standlarımızla en iyi stand ödüllerine layık görülmüştür.

2006

Türkiye’nin mermercilik sektörüne yeni bir soluk getirecek olan Savana Gri taşımızın yoğun tanıtımı yapılıp ilerleyen yıllarda Türkiyede ve yut dışında yapılan büyük projelerin aranan yeni bir taşı olmuştur ve yine mermer sektörünün en önemli marka taşlarından bir haline gelmiştir. Savana Gri isimli bu taşımız grubumuzun tescilli markası halini almıştır.

2009

1996 yılında küçük taleplerle başlayan Türkmenistan pazarında Kemalpaşa Beyazı üstün başarı gösterdi ve 2009 yılına gelindiğinde ülkede kullanılan Kemalpaşa Beyaz mermer miktarı 2.000.000 m2 aşmış ve şehirlerin rengini değişmiştir. Bu yıllarda Kemalpaşa Beyazı, Türkmen Beyazı olarak anılmaya başlamıştır.

2011

Bu yılda sektörümüzde bir ilk yaşanarak gurubumuz Makedonya’nın Prilep bölgesinde Sivec Champagne Ocağını açmış ve ülkedeki ilk Türk ocağı olmuştur.