KURUMSAL

ciftyildiz-mermer-bursa

Çok eski zamanlarda doğanın düzeninde hiç kimsenin değiştiremediği bir merkez, hiç kimsenin kıramadığı bir güç bulunurdu. İnsanoğlu için ‘O’nun sert sesi kanun, ‘O’ndan gelen her şey kutsaldı. Söylencelerin onurlu konuğu olan da, uygarlığın kapılarını aralayan da ‘O’ idi. İlk insandan modern insana kadar geçen süreçdeki efsanevi duruşuysa, zamanın gölgesi gibiydi. Kimi zaman bir ritüel nesnesi, çoğu zaman da gücün ve saygınlığın temsilcisi olan bu güç, namı-ı değer taş, yaşamak adına gücüne güvenilen en temel varlıktı. Ancak gelişerek değişen ve zamanla bireyselliğini ortaya koyan insan için yalnızca ondan gelen bu güç yeterli değildi. Daha fazlasına sahip olmalı, daha büyük adımlar atarak ilerlemeliydi. Nitekim taşa ruh katıp kendi duygularının nesnesi yapmak istediğinde de; onu yontarak şekillendirmeye başladı. Modernleştikçe artan hüneri ve teknolojisi ile taşı formdan forma sokarak başkalaştırdı; incelikli zevklerinin baş tacı yaptı.

Çiftyıldız Doğal Taş Grubu’nun da temeli böyle incelikli zevkleri hayata katmak adına, 1978 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde yönetim kurulu başkanı İbrahim Yıldız tarafından atılır. Küçük bir mermer atölyesi olarak, Onyx hediyelik eşya üretimiyle işe başlanır. 1986’da doğal taş ihracatı sürerken aynı süreçte, ilk hammadde işletmesi olarak Yeşil Onyx ve Bal Onyx İşletmeleri grup bünyesine katılır.

1988 yılında Kemalpaşa Beyaz Mermer İşletmesinin açılması ile beraber artan nakliye maliyetleri ve Söğüt Fabrikası’nın yeterli üretim kapasitesine sahip olmaması nedeniyle 1992’de Mustafa Kemalpaşa Fabrikası kurulur. Böylelikle Ciftyildiz Grup; kurduğu işletmelerle ihracat rakamlarını yükselterek, Türkiye’nin önde gelen maden ihracatçısı olarak anılmaya başlar. Hatta Kemalpaşa Beyaz mermeri uluslararası bir çok prestijli projede kullanılmaya başlanır.

1990’ların ortalarına gelindiğinde açık renkli taşlara olan ilginin artmasıyla Bursa Açık Bej İşletmesi ve 2000 yılında Afyon-Emirdağ Bölgesi’nde açılan Traverten İşletmesi ürünleri Söğüt Fabrikası’nda işlenmeye başlanır. Özellikle Amerika pazarının yoğun ilgi gösterdiği Traverten ve Bej taşlarına olan talebini daha rahat ve kısa zamanda cevap verebilmek amacıyla 2003 yılında CMS-USA adıyla Amerika’nın Texas-Houston şehrinde dağıtım ve satış deposu açılır. Böylece Çiftyıldız Grup, uluslararası doğal taş üreticileri arasındaki yerini almış olur. Sürekli yenilik arayışında olan piyasalar fark edildiğinde de Savana Gri İşletmesi açılır ve kısa bir sürede dünyanın prestijli projelerine girmeyi başarır. Bej grubu taşları için çeşitli işletmeler açılarak bu günkü hali olan Bursa Light Bej, Bursa Cream, Bursa Rose Bej, Mocha Bej ve Emperador ile bu grubun çeşidi 5’e yükselir.

2007 yılında Türkiye’nin en eski ve kaliteli siyah mermerlerinden biri olan Karacabey Siyah mermerinin Çiftyıldız Grup bünyesine katılması ile aynı zamanda ekonomik ve homojen beyaz mermer arayışına alternatif olması için Gümüş Beyaz İşletmesi açılıp piyasaya sunulur. Bugün, Türkiye’nin önde gelen doğal taş üreticilerinden biri olan ve dünyanın 40 ülkesine bir çok prestijli projede Türk taşlarını tanıtan Çiftyıldız Grup; 12 hammadde işletmesi, 2 fabrikası, yurt içinde 3, yurt dışında 2 satış deposu ve 300 çalışanı ile hizmet vermektedir. Çiftyıldız Grup, dünyanın oluşumundan bu yana renk renk, biçim biçim karşımıza çıkan yaşamın ortak yapıtaşlarını üretmeye ve kendini yenilemeye devam etmektedir.